WARSZAWA, POLSKA WARSZAWA, POLSKA

Stacja metra Ratusz Arsenał

Jesienią 2020 roku zakończono generalny remont wejścia południowo-wschodniego na stacji warszawskiego metra Ratusz Arsenał. W ramach tego remontu zamontowano nową, stalową konstrukcję zadaszenia, nowe szklane ściany boczne i dach z poliwęglanu. Naprawiono też murki, na których osadzona jest cała konstrukcja oraz wymieniono okładziny z płytek gresowych. Wykonano także nową instalację oświetleniową oraz odwodnienie.

Aby zachować pełną integralność oświetlenia z konstrukcją zadaszenia, do oświetlenia zejścia wybrano oprawy antywandalowe ZUG LED AL niemieckiej firmy NORKA. Dzięki swojej kompaktowej budowie, oprawy mogły zostać zamontowane do stalowych belek konstrukcji zadaszenia, stanowiąc niejako jej integralną część. Obudowa oprawy wykonana ze stali nierdzewnej doskonale pasuje do tego zadaszenia, a ukryte, tylne wejścia kablowe umożliwiły doprowadzenie zasilania z wnętrza konstrukcji, bez konieczności prowadzenia okablowania na zewnątrz. W ciągu dnia oprawy ZUG LED AL są praktycznie niewidoczne, wtapiając się w architekturę zadaszenia. Natomiast po zmroku, zapewniają bezpieczeństwo pasażerom metra.

Nowe oświetlenie zostało zaprojektowane zgodnie z wytycznymi inwestora. Wymagane średnie poziome natężenie oświetlenia 150 lx zostało uzyskane przy zastosowaniu 12 opraw ZUG LED AL o mocy jednostkowej zaledwie 18 W. Oprawy te wyposażone są w wysokowydajne, najnowszej generacji źródła LED o strumieniu świetlnym 2930 lm, co przekłada się bezpośrednio na ich bardzo wysoką, jak na oprawy wandaloodporne, skuteczność świetlną (> 160 lm/W). W kontekście wciąż rosnących cen energii elektrycznej było to dla inwestora również bardzo ważnym czynnikiem decydującym o wyborze tego rozwiązania oświetleniowego. Moc całkowita systemu oświetlenia całego zejścia wynosi jedynie 0,216 kW.

Ponieważ projekt oświetlenia dotyczy najpopularniejszego wejścia do metra przy pl. Bankowym, z którego codziennie korzystają setki pasażerów i pieszych, w swoich obliczeniach, oprócz zapewnienia właściwego poziomu średniego natężenia i równomierności oświetlenia, położyliśmy także szczególny nacisk na prawidłowe wartości olśnienia. Prócz standardowego sprawdzenia poziomów olśnienia dla osób korzystających z samego wejścia, dodatkowo wzięliśmy pod uwagę wartości wskaźnika olśnienia dla obserwatorów będących motorniczymi tramwajów (w związku z biegnącą nieopodal wejścia trasą tramwajową) z uwzględnieniem obu kierunków jazdy. Zgodnie z naszymi obliczeniami, w każdym punkcie przejścia oraz w jego obrębie, wartości te nie przekraczają założonego normatywnie poziomu dla tego typu obszarów. Było to możliwe m. in. dzięki temu, że klosz oprawy ZUG LED AL jest wykonany ze specjalnego poliwęglanu PC Tropal®, który odpowiednio rozprasza emitowane z oprawy światło, eliminując w ten sposób efekt olśnienia.

Jest to kolejne wejście do metra na pl. Bankowym, które w ostatnim czasie zostało wyremontowane z zastosowaniem opraw wandaloodpornych naszej firmy.

Realizacja tego projektu, to dowód na to, iż zawsze warto brać pod uwagę nie tylko aspekty techniczne oświetlenia, ale także i estetyczne. Dzięki użyciu opraw ZUG LED AL zapewniliśmy bezpieczne oświetlenie pasażerom, przy jednoczesnym zachowaniu harmonijności wzornictwa opraw z otaczającą architekturą. W naszej bardzo szerokiej ofercie opraw antywandalowych LED, o podwyższonym stopniu ochrony IP, znajdą Państwo wiele różnych wzorów i specjalnych rozwiązań. Dzięki temu, jesteśmy w stanie zaproponować idealne rozwiązanie oświetleniowe dla każdego projektu w transporcie publicznym.

pokaż więcej
Newsletter
zapisz się

Kontakt

KRULEN TECHNIKA ŚWIETLNA Sp. z.o.o.
Czynne: poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00
T.+48 22 616 60 54
T.+48 22 616 62 73