KUCZYN, POLSKA KUCZYN, POLSKA

Kościół w Kuczynie

Krzyż na wieży kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie jest charakterystycznym znakiem tej świątyni i stanowi ważny punkt odniesienia dla mieszkańców Kuczyna i okolic. Zawsze był doskonale widoczny w ciągu dnia, ale niestety po zmroku już trudno go było dostrzec. Po zainstalowaniu nowej iluminacji świątyni, opartej na oprawach oświetleniowych realizujących efekt oświetlenia zalewowego, okazało się, że zarówno wieża kościoła, jak i wieńczący ją krzyż nie jest oświetlony, przez co iluminacja świątyni wydawała się niekompletna i neogotycka bryła świątyni po zmroku traciła swój charakterystyczny kształt.

Z tym problemem zgłosił się do nas p. Jan Grzeszczuk z firmy Pomiary Ochronne, wykonawca instalacji iluminacji kościoła. Poszukiwane rozwiązanie oświetleniowe miało być energooszczędne, z użyciem oprawy oświetleniowej, która zagwarantuje precyzyjne ukierunkowanie światła z odległości ok. 50 metrów, wyłącznie na wieżę i krzyż, bez zanieczyszczenia światłem. Materiały oraz informacje przekazane nam przez firmę Pomiary Ochronne okazały się nieocenione przy wyborze właściwej oprawy oświetleniowej.

Skrupulatny dobór parametrów oprawy a następnie symulacja i wizualizacja 3D efektu oświetlenia na modelu kościoła pozwoliły na odpowiednie oświetlenie wieży wraz z krzyżem, poprzez dopasowanie się do istniejącej iluminacji pod względem temperatury barwowej emitowanego światła oraz realizowanych rozkładów luminancji.

Do oświetlenia wieży i krzyża użyto wyłącznie jednego projektora wąskostrumieniowego MULTI.FLOOD firmy HOFFMEISTER umieszczonej w odległości ok. 50 metrów, na słupie zlokalizowanym poza terenem świątyni. Wybrana oprawa MULTI.FLOOD wyposażona jest w źródła LED o mocy 125 W (strumień świetlny oprawy 12 000 lm), w temperaturze barwowej 4000 K i wskaźniku oddawania barw Ra > 80. Precyzyjny system optyczny gwarantuje bardzo wąski rozsył: zaledwie 5°. Korpus oprawy wykonany jako odlew z odpornego na korozję aluminium, lakierowany na kolor antracyt (RAL 7016). Wysoki stopień ochrony IP 65 umożliwia montaż oprawy na zewnątrz i gwarantuje jej szczelność nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe 6 kV.

Realizacja tego projektu jest przykładem na to, że dobra współpraca z firmą instalacyjną, użycie odpowiedniego sprzętu oświetleniowego i dokonanie niewielkich zmian w projekcie, mogą przyczynić się do poprawy efektu wizualnego już istniejących iluminacji obiektów architektonicznych.

Dziękujemy p. Janowi Grzeszczukowi za udostępnione zdjęcia.

pokaż więcej
Newsletter
zapisz się

Kontakt

KRULEN TECHNIKA ŚWIETLNA Sp. z.o.o.
Czynne: poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00
T.+48 22 616 60 54
T.+48 22 616 62 73