Oświetlenie przepławki w Geesthacht

Łaba, rozpoczynająca swój bieg w Karkonoszach na terenie Czech i wpadająca do Morza Północnego, jest ważną trasą migracji wielu gatunków ryb. Od 1960 roku na ich drodze znajduje się jednak przeszkoda w postaci wysokiego na 4,5 m jazu w Geesthacht. Niektórym z nich udało się pokonać tę trudność dzięki przepławce, zbudowanej w 1990 roku, ale już słabsze lub zbyt duże osobniki nie mogły z niej skorzystać. Jako, że ochrona środowiska była jednym z czynników branych pod uwagę podczas budowy elektrowni Hamburg-Moorburg, grupa energetyczna Vattenfall zbudowała nową przepławkę, która pozwala przebyć jaz wszystkim migrującym rybom. Wśród nich znalazły się minogi, łososie, węgorze i jesiotry atlantyckie, które wcześniej całkowicie wysiedliły się z rejonu Łaby. Ośrodek działa od trzech lat. Dotąd ponad milion ryb z 48 stawów przepłynęło przez 550-metrową przepławkę. Nie tylko umożliwia ona powrót rdzennych gatunków, ale też wspomaga rozwój populacji wszystkich ryb w rzece.

Dobre oświetlenie dla naukowców i inżynierów

Podczas gdy ryby znajdują drogę do i przez przepławkę za pomocą prądu rzecznego, sztuczne światło może sprawiać im kłopot. Oświetlenie tras biegnących przez infrastrukturę jest jednak kluczowe ze względu na konserwację i utrzymanie jak również pracę naukowców. Konieczne było więc rozwiązanie oświetleniowe, spełniające dość specyficzne wymagania.

Najbliższe otoczenie rzeki i charakterystyczny dla niego zmienny poziom wody wymagały szczególnie wytrzymałego sprzętu oświetleniowego. Oprawy muszą wytrzymać wilgotne środowisko, każde warunki pogodowe, a nawet powódź w przypadku bardzo wysokiego poziomu wody. Ze względu na potencjalne uszkodzenia mechaniczne, spowodowane wymywanymi z lądu szczątkami, konieczne było zastosowanie niezwykle solidnych opraw. Co więcej, precyzyjna kontrola nad oświetleniem całej infrastruktury była jednym z kluczowych wymagań ekologicznych tego projektu. Emisja światła nie mogła wpływać ani na ryby w stawach, ani też na okoliczną faunę i florę. Konieczne było przy tym uniknięcie oślepiania kierowców na pobliskiej autostradzie oraz załóg statków przepływających przez Łabę. Ponadto, musiało zostać opracowane zasilanie oświetlenia, a także sterowanie nim w sposób, by nie zakłócać komunikacji radiowej, wykorzystywanej w systemach monitorowania ryb.

Solidne podstawy dostosowane do potrzeb projektu

Producent opraw oświetleniowych NORKA spełnił restrykcyjne wymagania tego projektu. Specjaliści w zakresie oświetlenia do ekstremalnych warunków stworzyli unikatowy „rurowy system Geesthacht”, przeznaczony dla tras wzdłuż całej przepławki. Za jego podstawę posłużyła oprawa BERN LED z oferty standardowych produktów firmy NORKA. Oprawa ma stopień szczelności IP 68 20 m (opcjonalnie możliwy jest też stopień IP 69K), jest więc całkowicie odporna na długotrwałe zanurzenie w wodzie, nawet na głębokość do 20 m; co więcej, wytrzymuje działanie niskiej temperatury do -40°C.

Jako oprawa rurowa LED posiadała wszelkie rozwiązania techniczne, których wymagał ten projekt. W celu zaprojektowania odpowiedniej instalacji elektrycznej, wytrzymującej napór wody, oprawy zostały zintegrowane w rurowym profilu, który ciągnie się wzdłuż ogrodzenia przepławki na odcinku ponad 1000 metrów. Okablowanie przelotowe 370 opraw nie tylko przebiega wewnątrz opraw, ale też jest chronione przez metalowe osłony. Przed zaprojektowaniem i wyprodukowaniem „rurowego systemu Geesthacht” dokonano złożonych pomiarów nieregularnych kształtów ogrodzenia, zróżnicowanych krzywizn, nachyleń i sekcji przerywanych bramkami. Na tej podstawie wyprodukowano oprawy BERN LED w specjalnych długościach, które są także używane na odcinkach sekcji. Szczegółowe zaprojektowanie systemu zdecydowanie się opłaciło. Pozwoliło stworzyć system oświetleniowy łączący 25 różnych rodzajów elementów, złożonych przez ekipy montażowe, na miejscu przepławki, bez najmniejszego trudu. Pomimo złożoności projektu, firma NORKA była w stanie dostarczyć wszystkie oprawy oświetleniowe, elementy połączeniowe i montażowe już po siedmiu tygodniach, tym samym zapewniając terminową realizację przedsięwzięcia.

Oświetlenie bezpieczne i bez zakłóceń, dla ludzi i dla środowiska

Duże wrażenie wywiera nie tylko projekt i bezpieczeństwo elektryczne, ale też technologia oświetleniowa użyta w instalacji. Zastosowanie źródeł światła LED ma wiele zalet. Zalicza się do nich wysoka skuteczność świetlna modułów. Całe oświetlenie kierunkowe przepławki charakteryzuje się poborem mocy jedynie 3 996 W. Dzięki dużej trwałości źródeł LED, co najmniej 50 000 h, zarządca obiektu zwolniony jest z kosztownych wymian źródeł światła i częstego serwisu instalacji. Jednym z ważnych aspektów przyjętego rozwiązania jest też emisja widma wolnego od promieni UV. Oznacza to, że zakres promieniowania pozbawiony jest fal o długości poniżej 380 nm, przyciągających insekty.

Rozsył wiązki światła opraw BERN LED stosowanych w oświetleniu tras został dopasowany do warunków środowiska. Na układ optyczny składa się liniowa soczewka Fresnela wykonana z PMMA z rozsyłem w kącie 60° i odbłyśnik z anodowanego aluminium. W ten sposób światło kierowane jest dokładnie tam, gdzie jest potrzebne, mianowicie na infrastrukturę. Uniknięto przy tym jakiegokolwiek zakłócającego światła, padającego na stawy oraz na płaszczyzny powyżej. Każda ze standardowych opraw BERN LED wyposażona jest w 12 źródeł LED o mocy 0,9 W każdy. Krótsze oprawy BERN LED posiadają odpowiednio mniejszą liczbę diod.

W oprawach BERN LED zastosowano specjalne diody, które mogą być zasilane bezpośrednio na 230 V, stąd też dodatkowe oprzyrządowanie sterujące nie jest wymagane. Brak tych komponentów czyni oprawy wytrzymalszymi oraz mniej podatnymi na zakłócenia pochodzące z systemu komunikacji radiowej systemu monitoringu ryb. Zarządca obiektu przykłada do tego wielką wagę i gruntownie sprawdził ten aspekt w całej instalacji.

Ambitne cele

Nowy system oświetleniowy zapewnia dobrą widoczność inżynierom oraz naukowcom, którzy zarządzają przepławką. Ci drudzy mają ambitne plany: zarejestrowanie obecności 1,6-metrowego suma dowodzi, że system pomaga również dużym rybom. Jest więc szansa, że jesiotr atlantycki, który kiedyś bytował w wodach Łaby, znów osiedli się na stałe w rzece. Ostatni przedstawiciel tego gatunku był widziany w rzece w latach 50-tych. Przepławka w Geesthacht jest więc ważnym elementem długoterminowej inwestycji w program odnowienia populacji jesiotra, a oświetlenie przepławki oprawami BERN LED firmy NORKA jest niewątpliwie dodatkowym plusem tej inwestycji.

pokaż więcej
Newsletter
zapisz się

Kontakt

KRULEN TECHNIKA ŚWIETLNA Sp. z.o.o.
Czynne: poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00
T.+48 22 616 60 54
T.+48 22 616 62 73