Oświetlenie podszafkowe LED w kuchni

Warto uświadomić sobie, że w kuchni występują różne rodzaje oświetlenia, z których każdy ma swoje znaczenie. Oświetlenie ogólne ma na celu zapewnienie właściwego poziomu natężenia oświetlenia w pomieszczeniu. Liczba punktów świetlnych oraz ich umiejscowienie uzależnione jest od aranżacji kuchni. Oświetlenie ogólne nie powinno powodować występowania wyraźnych cieni w miejscach pracy, ale równomiernie rozświetlić całe wnętrze.

Oświetlenie miejsca pracy jest szczególnie ważne. Odnosi się ono do blatu roboczego, nad którym z reguły umieszczone są szafki kuchenne lub półki.

Przy doborze opraw oświetleniowych i planowaniu oświetlenia podszafkowego LED w swojej kuchni warto kierować się następującymi zasadami:

1)    do wszystkich uchwytów i miejsc, do których sięgamy rękoma powinna dochodzić wystarczająca ilość światła,
2)    należy zapewnić optymalne natężenie oświetlenia na blacie kuchennym – ok. 500 luksów,
3)    należy zapobiegać powstawaniu głębokich cieni na powierzchniach roboczych – oświetlenie powinno być równomierne,
4)    należy wybierać oprawy LED z diodami w temperaturze barwowej, która będzie harmonizować z kolorystyką wnętrza i mebli,
5)    oprawy LED powinny mieć wysoki wskaźnik oddawania barw (Ra / CRI > 85), tak aby dobrze odwzorowywać kolory oświetlanych obiektów,
6)    oprawy oświetleniowe powinny mieć gładkie powierzchnie, co ułatwia ich czyszczenie, a tym samym utrzymanie czystości i higieny w kuchni.

W zależności od preferencji użytkownika, oprawy oświetlające blat roboczy mogą być:
- wbudowane w meble lub nabudowane,
- punktowe lub liniowe,
- zasilane niskim napięciem bezpiecznym 24 V lub sieciowym 230 V (nie ma konieczności stosowania transformatora).

Wybierając oprawy LED należy pamiętać, iż są one w dużej mierze wyposażone w niewymienne źródła światła. A więc ich trwałość powinna być przynajmniej taka sama jak przewidywany okres użytkowania mebli kuchennych. Jedną z najważniejszych kwestii związaną z konstrukcją oprawy LED jest odpowiednie odprowadzanie ciepła, co przekłada się na zachowanie odpowiedniej temperatury pracy – zarówno samego chipu, jak i całej oprawy. Zmniejszenie temperatury na chipie o 10°C może istotnie zwiększyć trwałość źródła światła. Z tego względu niezwykle istotne jest zastosowanie najwyższej jakości materiałów do produkcji opraw LED. Inną ważną kwestią jest zapewnienie powtarzalności temperatury barwowej źródła LED oraz parametrów fotometrycznych oprawy – co w praktyce oznacza, że każda oprawa LED danego typu świeci w tej samej barwie i w ten sam sposób.

Obecny trend we wzornictwie meblowych opraw LED jest determinowany wzornictwem mebli. Widoczne jest dążenie do maksymalnej redukcji gabarytów opraw LED, czy wręcz nawet ich pełnej integracji z meblami. Dzięki niewielkim wymiarom źródeł LED możliwe jest konstruowanie bardzo płaskich opraw diodowych (wysokość oprawy to ok. 10 -11 mm), które można całkowicie wbudować w płytę meblową, nawet w tę o grubości 16 mm. Także nabudowane oprawy podszafkowe LED charakteryzują się niewielką wysokością, tak aby niejako „wtapiały” się w szafki kuchenne.

Propozycje opraw podszafkowych LED znajdą Państwo pod tym linkiem.

pokaż więcej
Newsletter
zapisz się

Kontakt

KRULEN TECHNIKA ŚWIETLNA Sp. z.o.o.
Czynne: poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00
T.+48 22 616 60 54
T.+48 22 616 62 73