Oświetlenie LED w chłodni Deutsche See

Poprawa procesów operacyjnych pod względem oddziaływania zakładu na środowisko naturalne może przybierać różne formy. Firma Deutsche See specjalizująca się w przetwórstwie i sprzedaży ryb oraz owoców morza, kierując się polityką zrównoważonego rozwoju, w swojej nowej chłodni zastosowała autonomiczny system fotowoltaiczny. Na dachu chłodni zamontowano ogniwa fotowoltaiczne, które wytwarzają prąd elektryczny z promieniowania słonecznego. Ogniwa wytwarzają 70.000 kWh rocznie, co pokrywa całoroczne zapotrzebowanie do zasilenia wszystkich systemów budynku. Aby to osiągnąć, już na etapie projektu przyjęto rozwiązania mające zapewnić maksymalną efektywność energetyczną. Do oświetlenia chłodni o powierzchni 1.600 m² zastosowano 59 opraw LED POLARIS typu high-bay, produkowanych przez niemiecką firmę NORKA GmbH. Oprawy rozmieszczone są w regularnych odstępach i zamontowane na wysokości 6,8 m. Szeroki rozsył światłości przy jednoczesnej maksymalnej ochronie przed olśnieniem zapewnia wysoki komfort widzenia dla personelu chłodni podczas codziennych prac, takich jak: przeładunki, układanie i zdejmowanie surowych i przetworzonych produktów na regałach. Wysoki strumień świetlny pojedynczej oprawy POLARIS o wartości 16.000 lm gwarantuje, iż przy zastosowaniu tylko 59 opraw na tak dużej powierzchni, właściwy poziom natężenia oświetlenia, zarówno w obszarze pracy jak i komunikacji, jest osiągnięty.

Szeroki asortyment opraw POLARIS oferuje różnorodne rozwiązania oświetleniowe, zróżnicowane pod względem wartości strumienia świetlnego, temperatury barwowej LED, czy też dodatkowych opcji. Korpus oprawy wykonany jest z odlewanego ciśnieniowo aluminium, system odpornych na starzenie uszczelek NORKA z silikonu/ syntetycznej gumy zapewnia utrzymanie stopnia ochrony IP 65 przez cały okres użytkowania oprawy. Oprawa POLARIS może pracować w zakresie temperatury otoczenia od -35°C do +55°C. Precyzyjnie skonstruowany system optyczny zapewnia właściwą dystrybucję światła i eliminację efektu olśnienia. Połączenie wysokowydajnych źródeł LED i aluminiowego odbłyśnika gwarantuje wysoki współczynnik LOR oprawy. Natomiast system podłączeń opraw LUCON® NORKA umożliwił szybkie i bezproblemowe podłączenie do zasilania, bez konieczności otwierania oprawy.

W chłodni Deutsche See zamontowano oprawy POLARIS 137 W, z przezroczystą pokrywą z poliwęglanu (zgodność z systemem HACCP i standardami IFS). Źródłem światła są 4 moduły LED Array o temperaturze barwowej 5.600 K i generujące strumień świetlny o wartości 16.000 lumenów. To rozwiązanie w pełni wykorzystuje wszystkie znane zalety technologii LED, a w szczególności natychmiastowe, po załączeniu, osiągnięcie 100% strumienia świetlnego w temperaturze ujemnej, brak wrażliwości na częste załączanie, niskie zużycie energii, wysoki strumień świetlny, długą żywotność źródła światła, niskie koszty konserwacji i utrzymania. W szczególności, przy wysokości pomieszczenia prawie 7 m, dużą zaletą jest wyeliminowanie konieczności wymiany źródła światła.

Rozwiązanie oświetleniowe z oprawami POLARIS NORKA ma jeszcze jedną zaletę. W tym projekcie wykorzystano dodatkowe opcje oferowane dla opraw POLARIS – 18 opraw realizuje także funkcję oświetlenia awaryjnego. W oprawach tych wbudowane są 2 niezależne układy zasilające; jeden z nich zasila 3 moduły LED Array, natomiast drugi zasila czwarty moduł LED Array i jest podłączony do baterii centralnej poprzez przejściowy przełącznik. W przypadku zaniku napięcia pojedynczy moduł LED Array zapewnia oświetlenie awaryjne.

pokaż więcej
Newsletter
zapisz się

Kontakt

KRULEN TECHNIKA ŚWIETLNA Sp. z.o.o.
Czynne: poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00
T.+48 22 616 60 54
T.+48 22 616 62 73