warszawa, polska warszawa, polska

Centrum Europejskie Natolin

Nowe oświetlenie kuchni gastronomicznej, znajdującej się na terenie kampusu Centrum Europejskiego w Natolinie zostało zaprojektowane z użyciem specjalistycznych opraw przemysłowych LED firmy NORKA, przeznaczonych do zastosowania w trudnych warunkach środowiskowych. Kolegium Europejskie jest najstarszą europejską uczelnią oferującą podyplomowe studia wiedzy o Europie. Co roku jednostka naukowa gości ok. 130 studentów z 30 krajów, których życie studenckie skupione jest wokół kampusu w Natolinie.

Fundacja Centrum Europejskie Natolin jest naszym klientem od ponad 20 lat. Doceniając wysoką jakość opraw przemysłowych NORKA i ich niezawodność, Centrum Europejskie zwróciło się do naszej firmy z prośbą o zaprojektowanie oświetlenia w oparciu o oprawy LED. Dotychczas w okapach kuchennych były stosowane specjalne oprawy świetlówkowe HAMM w wersji odpornej na wysokie temperatury do +60°C, które nie są już przez firmę NORKA produkowane.

Projekt oświetlenia kuchni gastronomicznej zakładał realizację oświetlenia ogólnego pomieszczenia oraz oświetlenia specjalistycznego, pod okapami przemysłowymi. Projektując oświetlenie skupiliśmy się na 3 najważniejszych aspektach. Przede wszystkim należało zapewnić właściwe warunki pracy wzrokowej kucharzom, poprzez spełnienie wymagań normy PN-EN 12464-1 „Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach”. Zadbaliśmy o właściwe poziomy natężenia oświetlenia, równomierności oraz ochrony przed olśnieniem, odpowiadające kuchniom wysokiej klasy w restauracjach i w hotelach, tj. średnie natężenie oświetlenia Eśr ≥ 500 lx, równomierność oświetlenia Uo ≥ 0,60; ujednolicony wskaźnik olśnienia UGRL ≤ 22, wskaźnik oddawania barw Ra > 80.

W projekcie zastosowaliśmy oprawy przemysłowe LED NORKA o wysokim stopniu ochrony IP65, co było konieczne, ze względu na okresowe występowanie wysokiej wilgotności. Dodatkowo, pod okapami kuchennymi zastosowaliśmy oprawy LED odporne na wysokie temperatury otoczenia do +65°C, o wysokiej gwarantowanej żywotności dla ciągłej pracy w wysokich temperaturach. Wszystkie wykorzystane w projekcie oprawy oświetleniowe LED są produkowane zgodnie z wytycznymi Międzynarodowych Standardów Żywności (IFS); w szczególności w zakresie ochrony przed roztrzaskaniem się, osadzaniem się zanieczyszczeń i higienicznego czyszczenia, dlatego mogą być stosowane w obszarach produkcji i przygotowywania żywności.

Do oświetlenia ogólnego kuchni użyto opraw VARSOVIA LED m1200 w stopniu ochrony IP 65, ze źródłem LED 44 W, strumieniu świetlnym 6320 lm, w temperaturze barwowej LED 4000 K i o wskaźniku oddawania barw Ra > 80. Oprawa VARSOVIA LED jest wyposażona w płaski klosz wykonany z odpornego na uderzenia poliwęglanu PC Tropal® (IK 08), z wewnętrznym aluminiowym odbłyśnikiem MIRO-SILVER®, rozsył średni. Oprawy VARSOVIA LED pracują w zakresie temperatur od -25°C do +40°C i są wyposażone w okablowanie przelotowe 4 x 1,5 mm². Trwałość oprawy L80B10 > 60 000 h w temperaturze +40°C. Gwarancja producenta: 5 lat.

Oprawa VARSOVIA LED produkowana jest zgodnie z autorskim systemem projektowania oświetlenia „ŚWIATŁO NA PUNKT”. Oznacza to, iż dla jednej oprawy oświetleniowej możliwy jest wybór kilku wartości strumienia świetlnego. W przypadku kuchni gastronomicznej w Centrum Europejskim Natolin wybraliśmy oprawę o najwyższym możliwym strumieniu świetlnym, w celu zapewnienia przedstawionych wymagań normatywnych oświetlenia.

Oświetlenie pod okapami przemysłowymi jest realizowane przez oprawy ERFURT LED EXTREME m1200, które mogą pracować stale w temperaturze otoczenia do +65°C. Oprawy są wyposażone w źródła LED 28 W, strumień świetlny 4030 lm, temperatura barwowa LED 4000 K, wskaźnik oddawania barw Ra > 80. Oprawa ERFURT LED EXTREME ma regulowany klosz wykonany z odpornego na uderzenia poliwęglanu PC Tropal® (IK 09), z wewnętrznym aluminiowym odbłyśnikiem MIRO-SILVER®, rozsył szeroki. Oprawy ERFURT LED EXTREME pracują w zakresie temperatur od -40°C do +65°C i są wyposażone w okablowanie przelotowe 4 x 1,5 mm². Trwałość oprawy L80B10 > 100 000 h w temperaturze +65°C. Gwarancja producenta: 8 lat.

Dziękujemy Fundacji Centrum Europejskie Natolin za umożliwienie wykonania zdjęć zrealizowanego projektu.

pokaż więcej
Newsletter
zapisz się

Kontakt

KRULEN TECHNIKA ŚWIETLNA Sp. z.o.o.
Czynne: poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00
T.+48 22 616 60 54
T.+48 22 616 62 73