suwałki, polska suwałki, polska

Kładka na zalewie Arkadia, Suwałki

30 czerwca uroczyście została oddana do użytku kładka i wyspa na zalewie Arkadia. Jest to najnowsza atrakcja Suwałk, przyciągająca zarówno mieszkańców, jak i turystów. Kładka została oświetlona oprawami antywandalowymi FILA 70 ze źródłem LED francuskiej firmy SECURLITE.

Projekt oświetlenia został wykonany na zlecenie suwalskiej firmy Danbud, wykonawcy kładki. Projektując oświetlenie oparto się na wymaganiach aktualnie obowiązującej normy PN-EN 12464-2 dla dróg pieszych oraz wytycznych inwestora. Zastosowano 32 tubularne oprawy FILA 70, ulokowane naprzemiennie po obu stronach kładki, co ok. 5 – 6 metrów, uzyskując wymagane normą średnie natężenie oświetlenia Em≥ 5 lx przy równomierności Uo≥ 0,25.

Oprawa FILA 70 została wybrana nie tylko ze względu na dużą odporność na uderzenia (IK 10+, 80 J) oraz wysoką szczelność (IP 67), ale także ze względu na walory estetyczne. Opalizowana tuba oprawy, wykonana z poliwęglanu o grubości 4 mm, równomiernie rozprasza światło (brak widocznych punktów LED), a niklowane końcówki ze stali nierdzewnej oraz niklowane uchwyty montażowe podkreślają elegancję wykonania. Zarówno oprawa FILA 70, jak i uchwyty montażowe wyposażone są w śruby antywandalowe uniemożliwiające demontaż i otwarcie oprawy przez osoby nieuprawnione.

W oprawie FILA 70 zastosowano źródło LED o mocy 19 W; strumień świetlny oprawy 1210 lm. Projektant oświetlenia wybrał wersję specjalną oprawy FILA 70 z ciepłą barwą światła (3000 K), aby dostosować się do koloru drewnianego pomostu i podkreślić romantyczną atmosferę po zmroku.

Drewniany pomost łączący brzeg zalewu z wyspą został posadowiony na drewnianych palach, ma 80 m długości i 3 m szerokości. Konstrukcja pomostu umożliwia swobodny przepływ wody, a także w części znajdującej się w pobliżu wyspy mogą przepłynąć rowery wodne, kajaki oraz łódki.

Pomost oraz wyspa na Zalewie Arkadia, która od teraz jest już na stałe połączona z brzegiem staje się dziś kolejnym elementem poprawiającym estetykę tego miejsca oraz wpływającym na atrakcyjność Zalewu Arkadia. Dzięki połączeniu brzegu z wyspą otworzyliśmy dotąd nieużywaną przestrzeń, jaką była wyspa. To kolejne miejsce do spacerów, rekreacji i spędzenia wolnego czasu – powiedział podczas uroczystego otwarcia Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.


Dziękujemy portalowi KurierSuwalski.pl za udostępnienie zdjęć.

pokaż więcej
Newsletter
zapisz się

Kontakt

KRULEN TECHNIKA ŚWIETLNA Sp. z.o.o.
Czynne: poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00
T.+48 22 616 60 54
T.+48 22 616 62 73