WARSZAWA, POLSKA WARSZAWA, POLSKA

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Spacerując ulicą Freta w Warszawie warto odwiedzić niezwykle urokliwe i kameralne muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, które mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy pod numerem 16. Nie jest to miejsce przypadkowe, albowiem właśnie tu, 7 listopada 1867 roku urodziła się nasza noblistka i w tym budynku matka Marii prowadziła pensję dla dziewcząt.

W muzeum zgromadzono obszerny zbiór pamiątek: m.in. notatek i listów Marii Skłodowskiej-Curie, fotografii, dokumentów i rzeczy osobistych. Część wystawy została zaaranżowana jako paryskie laboratorium Państwa Curie i w gablotach można obejrzeć oryginalne przyrządy pomiarowe z tego laboratorium.

Już na etapie projektu, inwestor precyzyjnie określił swoje wymagania odnośnie oświetlenia gablot: możliwość płynnej zmiany barwy światła: od bardzo ciepłej do chłodno-białej, a także możliwość indywidualnego ustawienia w każdej gablocie natężenia oświetlenia w zakresie od 50 lx (dla bardziej wrażliwych eksponatów) do 500 lx. Oczywiście, oświetlenie musiało także zapewniać wysoki komfort widzenia dla zwiedzających, bez efektu olśnienia.

Do oświetlenia cennych zbiorów wybrana została profesjonalna taśma Dynamic Tape 2 x 600 LED z możliwością zmiany temperatury barwowej LED w zakresie od ok. 2700 K do ok. 5000 K, a także z możliwością regulacji wartości strumienia świetlnego. Taśma została zamontowana przez wykonawcę gablot – firmę OMEGA System, w profilach aluminiowych w kolorze czarnym, zintegrowanych z gablotami. Taśma Dynamic Tape została osłonięta białym kloszem, który miękko rozprasza światło. Dzięki zastosowaniu taśmy w wersji 2 x 600 LED, brak jest widocznych punktów LED i taśma oświetla równomiernie całe wnętrze gabloty, gwarantując wysoki komfort widzenia. Pojedyncze diody nie odbijają się w oświetlanych eksponatach, nie ma przykrego efektu olśnienia. Zwiedzający muzeum mogą w pełnym skupieniu koncentrować się na ekspozycji. Ustawienie wymaganej barwy światła, dostosowanej indywidulanie do eksponatów w każdej gablocie realizowane jest eleganckim pilotem radiowym w kolorze czarnym. Sterownik 24V Dynamic-Controller umożliwia także płynną regulację natężenia oświetlenia w każdej gablocie.

Warszawskie muzeum jest jedynym muzeum biograficznym noblistki na świecie. Zbiory prezentowane są na wystawach: stałej i czasowych. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia muzeum i zapoznania się z historią życia i pracy Marii Skłodowskiej-Curie, w doskonałym świetle, zrealizowanym przez naszą firmę.

pokaż więcej
Newsletter
zapisz się

Kontakt

KRULEN TECHNIKA ŚWIETLNA Sp. z.o.o.
Czynne: poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00
T.+48 22 616 60 54
T.+48 22 616 62 73