warszawa, polska warszawa, polska

Mural Bitwa Warszawska 1920

Mural o tematyce historycznej p.t. Bitwa Warszawska 1920 powstał w Warszawie, w bramie budynku przy Al. Jerozolimskich 107 z inicjatywy Prezesa Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita Sp. z o.o. Mural został wykonany przez firmę Live Media Crew, zajmującą się profesjonalnym wykonywaniem murali na fasadach i we wnętrzarzach budynków.

W dniach 13 - 25 sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy, rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej 1919 – 1921, stoczona przez Wojsko Polskie z wojskami Armii Czerwonej. Bitwa warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę oraz uniemożliwiła Armii Czerwonej dotarcie do Niemiec i rozpętanie międzynarodowej rewolucji. Mural przedstawia portrety dwóch kluczowych postaci tej bitwy, a więc Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego oraz generała Tadeusza Rozwadowskiego. Po przeciwnej stronie przedstawiona została brygada kawalerii. Całość dzieła przygotowana została w tonacji barw narodowych oraz czerni.

Do oświetlenia muralu użyto sześć opraw rurowych BERN LED 230 V LED m1000, które idealnie wkomponowały się w otoczenie. Ze względu na niewielką średnicę (tylko 6 cm) oraz całkowicie neutralne wzornictwo, oprawy oświetleniowe nie są elementem dominującym i w ciągu dnia są praktycznie niewidoczne. Oprawy zostały ulokowane symetrycznie w linii do sufitu bramy, na wysokości około 3,75 m i nachylone naprzemiennie pod kątem 20°, dzięki czemu uzyskano równomierne rozświetlenie obu ścian. Zgodnie z wytycznymi klienta, średnie natężenie oświetlenia na płaszczyźnie ściany wynosi 100 lx, natomiast równomierność 0,55. Wysoki wskaźnik oddawania barw (Ra > 80) gwarantuje doskonałe odwzorowanie kolorów, co jest niezwykle istotne przy oświetlaniu dzieł artystycznych.

Gdy po zmroku włączane jest oświetlenie, kolory stają się intensywniejsze i mural jakby ożywa. Przechodząc przez bramę, można prawie usłyszeć nadciągającą kawalerię, a postacie dwóch doskonałych strategów, przedstawione na portretach, budzą podziw i szacunek. Choć przez chwilę można poczuć patriotyczną moc tego dzieła.

pokaż więcej
Newsletter
zapisz się

Kontakt

KRULEN TECHNIKA ŚWIETLNA Sp. z.o.o.
Czynne: poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00
T.+48 22 616 60 54
T.+48 22 616 62 73