MAŁKINIA GÓRNA, POLSKA MAŁKINIA GÓRNA, POLSKA

Małkinia - stacja kolejowa

Modernizowany odcinek linii kolejowej z Warszawy do Białegostoku, na międzynarodowej trasie kolejowej Rail Baltica, to jedna z najważniejszych inwestycji na polskich torach o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Jedną ze stacji, która została przebudowana w ramach tego projektu i w tym roku udostępniona pasażerom, jest stacja kolejowa Małkinia w Małkini Górnej. Projekt oświetlenia został wykonany przez naszą firmę przy współpracy z biurem projektowym SYSTRA, w oparciu o oprawy kolejowe NORKA, posiadające dopuszczenie Spółki PKP PLK S.A. do oświetlania infrastruktury kolejowej. Zaprojektowaliśmy oświetlenie modułowych wiat przystankowych oraz oświetlenie przejść podziemnych wraz z przeszklonymi wyjściami na perony kolejowe.

Projekt oświetlenia dla wiat przystankowych został wykonany zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 12464-2 „Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 2: Miejsca pracy na zewnątrz”, natomiast dla przejść podziemnych wraz z wejściami na perony zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 12464-1 „Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach”.

W dwustronnych wiatach przystankowych, ze względu na montaż opraw oświetleniowych na wysokości poniżej 2,5 m, zgodnie z wymaganiami Spółki PKP PLK S.A., zastosowaliśmy kompaktowe oprawy wandaloodporne LED - PHALANX LINEAR 115 w wersji m1200 i w stopniu ochrony IP65. Ze względu na swoje kompaktowe wymiary (szerokość oprawy to zaledwie 11,5 cm, a wysokość 13 cm), oprawy PHALANX LINEAR 115 idealnie wkomponowują się w konstrukcję wiaty, stanowiąc niemal integralną część zadaszenia. Korpus oprawy wykonany jest ze stali, malowany proszkowo na kolor RAL 7016, przezroczysty klosz strukturalny o grubości 4 mm, wykonany jest z odpornego na uderzenia poliwęglanu. Zastosowano oprawy z rozsyłem asymetrycznym, gwarantujące równomierne oświetlenie pod wiatą przystankową, przy lokalizacji opraw wewnątrz wiaty, od strony ścianki działowej. Oprawa jest odporna na udary mechaniczne do 150J i pozostaje sprawna nawet w przypadku aktów wandalizmu. Dodatkowym atutem tej oprawy jest 8-letnia gwarancja producenta.

Pod względem architektonicznym, na peronach stacji Małkinia, uwagę zwracają efektowne przeszklone wyjścia na perony, oświetlone oprawami kolejowymi ERFURT LED w wersji m1200 i w stopniu ochrony IP65. Zadaszenia zejść do przejść podziemnych mają formę pochyłą, wobec czego wysokość montażu opraw od płaszczyzn komunikacyjnych do sufitu, w każdym miejscu jest jednakowa. Oprawy ERFURT LED zamontowane zostały po środku, wzdłuż szklanego zadaszenia przejścia, w linii świetlnej. Korpus oprawy ERFURT LED wykonany jest z odpornego na warunki atmosferyczne polimeru, regulowany klosz natomiast z odpornego na uderzenia poliwęglanu PC Tropal® (IK 09). Wewnętrzny aluminiowy odbłyśnik MIRO-SILVER®, o średnim rozsyle światłości, gwarantuje równomierne i bezpieczne oświetlenie zejścia dla podróżnych.

W przejściu podziemnych, gdzie wysokość montażu opraw jest już poniżej 2,5 m, linia świetlna jest kontynuowana przez odporne na dewastację oprawy antywandalowe PHALANX LINEAR 200, z przezroczystym kloszem strukturalnym, o średnim rozsyle światłości. Idealnie dobrana pod względem rozsyłu i wartości strumienia świetlnego oprawa PHALANX LINEAR 200, zapewnia kontynuację poziomu natężenia oświetlenia w linii świetlnej, dzięki czemu, zmiana typu oprawy oświetleniowej nie powoduje różnicy w oświetleniu na całej długości pochylni zejścia i jest praktycznie niewidoczna dla użytkowników.

W samym przejściu podziemnym zastosowane zostały oprawy PHALANX LINEAR 200 w wersji z rozsyłem asymetrycznym, co zagwarantowało równomierne oświetlenie komunikacji pomiędzy peronami. Oprawy zostały umieszczone po jednej stronie przejścia podziemnego, w ukosie pomiędzy ścianą, a sufitem przejścia. Wysoka odporność na udary mechaniczne (150J) oraz specjalna konstrukcja oprawy antywandalowej PHALANX LINEAR 200 gwarantuje jej zabezpieczenie przed dewastacją.

Remont stacji kolejowej Małkinia wpłynął na znaczną poprawę komfortu i bezpieczeństwa pasażerów. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej zmiany.

pokaż więcej
Newsletter
zapisz się

Kontakt

KRULEN TECHNIKA ŚWIETLNA Sp. z.o.o.
Czynne: poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00
T.+48 22 616 60 54
T.+48 22 616 62 73