Jak zmodernizować oświetlenie lodowiska?

Lodowisko “Eisland" w nowym świetle – atrakcyjniejsze i efektywniejsze - studium przypadku

W Hamburgu nie brakuje miłośników hokeja na lodzie. Gdy tamtejsza drużyna Crocodiles Hamburg rozgrywa mecz we Farmsen Eisland, trybuny lodowiska są pełne kibiców. Ten nowoczesny obiekt z prawie 2000 miejsc jest obecnie największym tego typu lodowiskiem w Hamburgu. Nowe oświetlenie LED firmy NORKA zapewnia doskonałą widoczność, jest elastyczne dzięki systemowi sterowania oświetleniem XARA® i pozwala oszczędzić fortunę na kosztach eksploatacji dzięki zmniejszonemu zużyciu energii.

Hala lodowiska została wybudowana w 1978 roku. Jest to surowy, żelbetonowy budynek, na którym swoje piętno odcisnęło ponad 4 dekady intensywnego użytkowania. Jednak lodowisko w hamburskiej dzielnicy Farmsen nadal odgrywa kluczową rolę dla sportów zimowych w tym hanzeatyckim mieście i jest oficjalnym domem Crocodiles Hamburg, profesjonalnej drużyny hokeja na lodzie, która obecnie występuje w rozgrywkach „Oberliga Nord”. W sezonie od października do marca z lodowiska o powierzchni 1800 m² chętnie korzystają nie tylko zawodowi sportowcy, ale także łyżwiarze rekreacyjni w każdym wieku – zwłaszcza, że całkowicie zmodernizowany system oświetlenia zapewnia teraz doskonałą widoczność i wysoki komfort użytkowania.

Nowoczesny system oświetlenia

Stary system oświetleniowy, oparty na 400-watowych lampach sodowych o łącznej mocy około 30.000 W miał już swoje lata. Szczególnie podczas meczów ligowych, zawodnicy i widzowie uważali, że oświetlenie tafli lodowiska jest po prostu zbyt słabe. Przed modernizacją wykonano pomiary, które wykazały, że maksymalne natężenie oświetlenia wynosi 500 luksów - o wiele za niskie jak na dzisiejsze wymagania i normy. Dlatego też, na zlecenie przedsiębiorstwa zarządzającego halą, Bäderland Hamburg GmbH, eksperci firmy NORKA zaprojektowali nowoczesne oświetlenie LED. Dzięki zastosowaniu technologii LED, projekt zapewnił znacznie lepsze oświetlenie, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Dodatkowo, system sterowania oświetleniem XARA®, dzięki scenom świetlnym, dopasowanym do danego zastosowania, zwiększył komfort obsługi i efektywność.

Linie świetlne o ogromnej efektywności

Podstawę nowego oświetlenia stanowi 86 sztuk opraw ERFURT LED HO (High Output) w wersji 2-lampowej. Zamontowano je na wysokości 5,5 m nad taflą lodowiska, w sześciu rzędach, zgodnie z siatką konstrukcji zadaszenia. W przeciwieństwie do starego oświetlenia i nadal używanego oświetlenia awaryjnego, nowe oprawy LED nie są zamontowane bezpośrednio do prętów napinających konstrukcję dachu, lecz poprowadzono je na oddzielnej szynie montażowej NORKA, zawieszonej na stalowych linkach. Każda oprawa ERFURT LED HO jest wyposażona w źródła LED w temperaturze barwowej 4000 K (neutralnej białej) i emituje strumień światła na poziomie 26 200 lumenów. Oznacza to, że oprawy te mogą z łatwością zastąpić konwencjonalne oprawy typu High-Bay, ale są znacznie bardziej energooszczędne. W celu zapewnienia optymalnej równomierności oświetlenia, regulowane klosze, z wewnętrznym odbłyśnikiem MIRO-SILVER® o wąskim rozsyle, są lekko odchylone na zewnątrz po obu stronach.

System oświetlenia przystosowany do sportów na lodzie

Szczególne wymagania sportów lodowych uwzględniają takie detale, jak klosze opraw wykonane z nietłukącego się poliwęglanu PC Tropal®, którym nie zaszkodzi nawet zabłąkany krążek. Dodatkowym atutem jest opalizowana powierzchnia klosza, przez którą emitowane jest rozproszone, jednolite światło, bez widocznych punktów LED. Tym samym brak jest odbijających się w tafli lodowiska intensywnych punktów LED, które mogą olśniewać zawodników i powodować dyskomfort wśród użytkowników lodowiska. Specjalne mocowania, które w innych zastosowaniach pełnią funkcję zabezpieczenia przed kradzieżą, gwarantują dodatkowe zabezpieczenie opraw przed upadkiem. Elektroniczne układy zapłonowe DALI zapewniają oświetlenie bez migotania, dzięki czemu robienie zdjęć lub nagrywanie filmów HD w hali odbywa się bez zakłóceń. Układy te są także konieczne do zastosowania systemu sterowania oświetleniem XARA® firmy NORKA, który sprawia, że ta hala sportowa jest nowoczesna i przygotowana na przyszłość.

Urozmaicone scenariusze świetlne dzięki systemowi sterowania XARA®

Zastosowane oprawy ERFURT LED HO są 2-lampowe, z dwoma niezależnie regulowanymi kloszami. Oddzielnie adresowalne układy zapłonowe DALI dla obu lamp umożliwiają bardzo zróżnicowane podejście do grupowania opraw i precyzyjne dozowanie natężenia oświetlenia na użytkowanym obszarze lodowiska. Na przykład scena świetlna ustawiona dla meczów ligowych podkreśla obszar obu bramek w stosunku do ogólnego oświetlenia na lodowisku. Z drugiej strony, w celu zaoszczędzenia energii, za dotknięciem jednego palca można obniżyć poziom natężenia oświetlenia, gdy lodowisko jest wykorzystywane do celów treningowych, rekreacyjnych lub podczas konserwacji lodu. Dostępne są także sceny świetlne do okazjonalnego wykorzystania hali poza sezonem (bez lodu), na przykład podczas wystaw lub imprez okolicznościowych.

Oświetleniem można sterować z kilku punktów. Jednakże personel pracujący w kasach lub wewnątrz hali może wywoływać tylko niektóre sceny świetlne. Zaawansowane funkcje systemu są dostępne tylko w sterowni. Sceny i grupy opraw zostały zaprogramowane przez techników firmy NORKA podczas uruchomienia systemu, zgodnie z wymaganiami operatora obiektu. Rezultat tych prac zrobił wrażenie na wszystkich: lodowisko nigdy nie wyglądało tak atrakcyjnie jak teraz, w nowym świetle - przy ułamku poprzedniego zużycia energii i przy zmniejszonych kosztach konserwacji, ponieważ czasochłonna wymiana źródeł światła nie jest już konieczna.

Zdjęcia: NORKA/Günther Fotodesign

pokaż więcej
Newsletter
zapisz się

Kontakt

KRULEN TECHNIKA ŚWIETLNA Sp. z.o.o.
Czynne: poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00
T.+48 22 616 60 54
T.+48 22 616 62 73