osie, polska osie, polska

GZELLA Poland - oświetlenie zakładu

Firma KRULEN Technika Świetlna zrealizowała projekt oświetlenia pomieszczeń rozbudowy zakładów mięsnych firmy Gzella Sp. z o.o. w Osiu. Projekt oświetlenia obejmował pomieszczenia produkcyjne, chłodnie, obszar pakowania towaru i ekspedycji, korytarze i strefy komunikacji, magazyn opakowań, a także pomost – strefy techniczne. Dla każdego z wymienionych obszarów określone zostały indywidualne wymagania dotyczące poziomu średniego natężenia oświetlenia: - pomieszczenia produkcyjne, pakowania i ekspedycji ≥ 500 lx, - chłodnia i magazyn opakowań ≥ 300 lx, - korytarz ≥ 200 lx, - pomost ≥ 100 lx.

Pierwotny projekt oświetlenia zakładał zastosowanie 170 opraw świetlówkowych, a łączna moc zainstalowana oświetlenia w tym przypadku wynosiła P = 16,410 kW. Firma KRULEN Technika Świetlna zaproponowała nowocześniejsze rozwiązanie oświetleniowe z zastosowaniem energooszczędnych opraw przemysłowych ERFURT LED NORKA z programu ŚWIATŁO NA PUNKT, zgodnych z systemem HACCP/IFS.

Projekt oświetlenia został wykonany w oparciu o nową metodę projektowania oświetlenia – ŚWIATŁO NA PUNKT, dzięki której możliwe jest uzyskanie najwyższej efektywności i dokładne dopasowanie systemu oświetleniowego do danych wymagań projektowych. W procesie projektowania wykorzystano oprawy ERFURT LED z programu ŚWIATŁO NA PUNKT, w których wartość strumienia świetlnego nie jest zależna od długości oprawy oświetleniowej. Dla tej samej długości oprawy ERFURT LED można ustawić różne wartości strumienia świetlnego – wyższe lub niższe w zależności od ustalonego pakietu lumenów dla całego obszaru.

Oprawa polimerowa LED, 1- lub 2-lampowa, temperatura barwowa 840/4000 K. Obudowa oprawy wykonana jest z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym, kolor biały jak RAL 9010. Stopień szczelności IP 65, II klasa ochronności. Wbudowany układ zapłonowy 230 AC/DC, 2 wejścia kablowe M20, okablowanie przelotowe 2 x 1,5 mm². Komora układu zapłonowego jest odseparowana termicznie od źródła światła. System krótkich uszczelek NORKA odpornych na odkształcenia i starzenie się, z silikonu/ syntetycznej gumy. Klosz z PMMA Transopal® z wewnętrznym aluminiowym odbłyśnikiem MIRO-SILVER®; rozsył średni, wąski lub szeroki. Klosz może być obracany i blokowany w pozycji co 10°. Oprawa pracuje w temperaturze otoczenia od -25°C do +40°C.

W pomieszczeniach produkcyjnych, pakowania i ekspedycji, w chłodni, w magazynie opakowań oraz na korytarzu zastosowano oprawy 2-lampowe ERFURT LED m1500 o różnych wartościach strumienia świetlnego, różnych rozsyłach i różnych mocach, wykorzystując zakres dostępnych pakietów strumienia świetlnego zgodnie z metodą ŚWIATŁO NA PUNKT. W strefie technicznej zastosowano oprawy 1-lampowe ERFURT LED m1200 o różnych wartościach strumienia świetlnego i średnim rozsyle światłości. Łączna liczba użytych opraw oświetleniowych wyniosła 155 szt. Całkowita moc zainstalowana oświetlenia – 11,550 kW.

W stosunku do pierwotnego projektu opartego na oprawach świetlówkowych, liczba opraw została zredukowana o ok. 10%. Uzyskano także znaczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Należy dodać, iż pierwotny projekt oparty na oprawach świetlówkowych nie spełniał wszystkich wymagań w zakresie średniego poziomu natężenia oświetlenia. Natomiast system oświetlenia oparty na oprawach ERFURT LED to zoptymalizowane wyniki symulacji oświetlenia, bez przewymiarowania, wszystkie zgodnie z przyjętymi wymaganiami.

pokaż więcej
Newsletter
zapisz się

Kontakt

KRULEN TECHNIKA ŚWIETLNA Sp. z.o.o.
Czynne: poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00
T.+48 22 616 60 54
T.+48 22 616 62 73